in

Ďalší neúspešný pokus o reštaurovanie obrazu. Takto dopadlo Nepoškvrnené počatie!

A opäť tu máme prípad, kedy sa zanietenosť niečo opraviť pretavila viac do škody ako úžitku. Súkromný zberateľ umenia  si objednal reštauráciu vzácneho obrazu. To, čo napokon dostal mu vyrazilo dych.

Muž si v španielskej Valencii dohodol s reštaurátorom nábytku zrenovovanie obrazu Nepoškvrnené počatie od maliara Bartoloméa Estebana Murilla. Za to mu zaplatil 1.200 eur.

Tvár Panny Márie však pri prvom pokuse stratila pôvodnú podobu a pôsobila ako by ju nakreslilo dieťa. Zberateľ vrátil obraz mužovi na prerábku, no druhý pokus nedopadol o nič lepšie, naopak, Panna Mária už vôbec nevyzerá ako Panna…Mária. /pozn. red: Všimli ste si to nápadné líčenie a dokonale vytrhané obočie?

Tento prípad nápadne pripomína populárny fenomén tzv. Monkey Christ, o ktorý sa v roku 2012 postarala vtedy 86-ročná španielska dôchodkyňa Cecilia Giménez, ktorá sa pokúsila o reštauráciu fresky Ježiša. Tŕňová koruna sa však po jej zásahu podobá skôr na hustú hrivu čo v celku pôsobí ako podobizeň primáta. obraz Eliáša Maritineza Ecce Homo tak  ľudia premenovali na Ecce Mono, pričom mono = po španielsky opica.

Odborníci na rešturátostvo momentálne bijú na poplach a zdôrazňujú, že na amatérske reštaurovanie dopláca množstvo vzácnych diel. Viacerí sa zhodujú, že je v krajine nutná jeho regulácia.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Načítava sa...

0

Väzni na úteku prisľúbili, že sa vrátia. Kam si potrebovali odskočiť?

Pochytá ich všetkých?! 70-ročný deduško loví pokémonov netradičným spôsobom