youtube.com, DJI
in

DJI Air 2s – Najlepší dron vôbec?

Najnovší počin od jedného z najväčších výrobcov dronov DJI prináša nové nadupané vychytávky, ktoré ocení každý – začiatočník, skúsenejší nadšenec, ale aj profesionál. Získať profesionálne vzdušné zábery nebolo nikdy jednoduchšie. Vlastne je to tak jednoduché, že to zvládne aj tvoja mama!

Kráľ je mŕtvy, nech žije kráľ?

Len jeden rok po svojom predchodcovi, Mavic Air 2, uvádza DJI na trh nový kúsok s názvom Air 2S, ktorý spadá do spotrebiteľskej strednej triedy. Predchádzajúce označenie „Mavic“ bolo z názvu vypustené, nakoľko toto označenie budú niesť už len drony väčších rozmerov. To však nič nemení na fakte, že táto lietajúca „hračka“ dostala poriadny upgrade. Medzi popredné funkcie a vlastnosti patria:

  • 20mpx, 1-palcový snímací CMOS senzor
  • 5,4K video do 30fps, 4K do 60fps a 1080p až do 120fps
  • 10bit D-Log
  • zoom až 8x pri 1080p a 4x pri 4K videu
  • OcuSync 3.0 (O3) – prenášanie obrazu až na vzdialenosť 12km
  • APAS 4.0, vyhýbanie sa prekážkam v štyroch smeroch
  • MasterShots – režim automatického zaznamenávania profesionálnych záberov
  • až 31 minút letu na jednu batériu

Ehm, 1-palcový čo…?

Senzor! Jedným z najväčších lákadiel pre kúpu takejto 4-vrtuľovej lietajúcej mašinky je možnosť nahrávať video z vtáčej perspektívy vo vysokom rozlíšení. To u Air 2S-ky zabezpečuje 1-palcový CMOS senzor, ktorý dostal signifikantný boost, keďže jeho predchodca disponoval snímačom, ktorý je o polovicu menší. A čo to vlastne pre nás znamená? Zjednodušene povedané, čím je senzor väčší, tým viac svetla naň dopadá, čo má za dôsledok jasnejší a čistejší obraz bez nutnosti dodatočných digitálnych procesov vo vnútri zariadenia, či v editovacom programe. Jeho potenciál oceníš najmä pri večerných „vý-letoch“, kedy aj pri nízkom osvetlení dokáže kamera dronu točiť a fotiť čisté obrazy vysokej kvality, podobne ako u modelu vyššej rady – Mavic 2 Pro.

Profesionáli, ktorí to myslia s videom naozaj vážne ocenia 10bitové video v kombinácii s profilom D-Log. To im v postprodukcii umožní vyhrať sa s expozíciou a farbami do „sýtosti“ bez obáv, že by sa obraz začal rozpadať, alebo by sa na displeji začali objavovať tzv. artefakty.

Viac K viac cool

Nie vždy je všetko o rozlíšení, no v tomto prípade je 5,4K skutočne pôsobivé. Na papieri to neznie ako veľký rozdiel oproti 4K rozlíšeniu, no určite je to poznať, keď si obe rozlíšenia prakticky porovnáš jeden vedľa druhého.

kold, youtube.com

Extra rozlíšeniu sa potešia najmä pokročilí editori. Prináša im totiž mnoho kreatívnych možností pri strihu videa, kedy môžu aj pri 4K projektoch obraz digitálne zazoomovať a zarámovať  podľa potreby, či dokonca naanimovať umelý pohyb kamery, a to všetko bez obáv straty kvality obrazu.

Nikdy ste nepilotovali dron? Nevadí!

Táto nová mašinka prichádza aj s cool vychytávkou – Mastershots, ktorá umožní aj nepilotovi a nefilmárovi spraviť niekoľko profesionálnych záberov v priebehu 3 minút a to všetko autonómne, bez akéhokoľvek zásahu. Dron sa postará o kompozíciu, dráhu letu, rýchlosť a ty si zatiaľ môžeš dať kávičku, či krátkeho šlofíka.

Vďaka technológii APAS 4.0 sa môžeš na dron spoľahnúť, že v prípade výskytu prekážok len tak ľahko nehavaruje. Dopomáhať mu pri tom budu senzory prekážok, ktoré sa nachádzajú vpredu, vzadu, na vrchnej a spodnej časti dronu.

Obávať sa nemusíš ani straty prenosu obrazu medzi dronom a tvojím ovládačom. Air 2S disponuje systémom OcuSync 3.0, vďaka ktorému možeš letieť až na vzdialenosť 12km od tvojho stanoviska, čo je o 2km viac ako u Mavic Air 2, či Mavic 2 Pro. Treba však dbať aj na legislatívu štátu, v ktorom práve lietaš. Na Slovensku je napr. povolené letieť maximálne na vzdialenosť 1000m a vždy na vizuálny dohľad. Každopádne je dobré vedieť, že so signálom máme dostatočnú rezervu a nemusíme mať strach z náhodnej straty obrazu, či kontroly nad naším drahocenným dronom.

Záverečné zhodnotenie

DJI Air 2S je stredne veľký spotrebiteľský dron, ktorý je plný užitočných funkcií, ktorým si celkom určite získa obľubu naprieč celým trhom. Od amatérskych nadšencov až po tých, pre ktorých je filmárčina každodenným chlebíčkom. Nech už spadáte do ktorejkoľvek kategórie a chystáte si kúpiť nový dron, kúpou DJI Air 2S určite nešliapnete mimo. Prajeme veľa šťastlivo nalietaných kilometrov!

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Načítava sa...

0

Toto rozhodne doma neskúšajte! Vedci varujú pred vyprážanou „pochúťkou“ z TikTok-u

Slaytiiina a jej ďalši počin v hudobnej brandži. Ľuďom zahral na emócie