foto: youtube/Jonathan Marcus
in ,

Toto rozhodne doma neskúšajte! Vedci varujú pred vyprážanou „pochúťkou“ z TikTok-u

Tak a je to tu! Ďalší šialený virál z TikToku. Tentokrát je to smažená voda obalená želatinovou membránou.

Ak si myslíte, že vyprážaná Mars tyčinka je dostatočne čudesný výstrelok, tak vedzte, že užívatelia sociálnej siete TikTok prišli s niečím o mnoho menej chutným a pomerne viac nebezpečným – vodou vypraženou v trojobale!

Vyprážaná voda? Je to vôbec možne?

Tento na prvé počutie nerealizovateľný kúsok spočíva v tom, že vodu zmiešate so želatínovým zahusťovadlom – alginátom vápenatým, ktorý vytvorí guľôčku vody, ktorá sa následne obalí  múkou, vajcom, strúhankou a ponorí sa do fritézy.

Voila, vyprážaná voda!

@trendychef_Deep Fried Water 😵 ##fyp ##foodie ##foryoupage♬ Demons and Angels (feat. Juice WRLD) – A Boogie Wit Da Hoodie

Nerobte to!

Vedci varujú pred vysokým nebezpečenstvom, ktoré môže vzniknúť v prípade ak sa membrána alginátu vápenatého poruší a voda prenikne do horúceho oleja. Takýto scenár by mal za následok výbušnú reakciu a celkom pravdepodobne aj veľmi škaredé zranenia.

Čo je za tým?

Dr Christopher Cramer, z Amerického chemického inštitútu sa pokúsil pre MailOnline tento jav vysvetliť a hovorí: „Typický objekt v trojobale, ako napr. aj takáto „nuggetka“ sa vypráža v oleji pri teplotách vyšších ako 200°C zatiaľ čo voda vrie pri 100°C. Keď túto obalenú guľôčku ponoríte do fritézy, ako prvá začne vrieť voda, ktorá približne 1500 násobne zväčši svoj objem. To sa stane prakticky v okamihu, membrána guľôčky sa rozlomí a následne vystavenie obsahu guľôčky horúcemu oleju vodu okamžite premení na paru. Tak a máte explóziu v nádobe s horúcim olejom a nech vám Boh pomáha, keď na vás a váš plynový sporák, či elektrický varič začne „pršať“ horúci olej.“

V prípade, že to chcete vidieť na vlastné oči, hasičská stanica zo Stanstedu v Británii, natočila video, aby demonštrovali, prečo by sa tieto dva elementy nemali dohromady miešať.

Vyprážané delikatesy?

Voda v trojobale nie je jediným vyprážaným bizárom. Tak napr. začiatkom 90tých rokov fast-food reštika z mesta Stonehaven v Škótsku, prišla s receptom na vyprážanú Mars tyčinku! Pochúťka si pomerne rýchlo získala veľkú obľubu a hovorilo sa o nej v britských médiách ale aj svetových médiach.

Zaujímavosťou je, že produkt nezískal podporu u spoločnosti Mars, inc., ktorá sa vyjadrila: „Vyprážanie jedného z našich produktov by šlo proti nášmu záväzku propagovať zdravý, aktívny životný štýl“.

Ak by vás zaujímalo, čo ďalšie vo svete ľudia vyprážajú a pokladajú to za dobrotu, dávame do pozornosti túto malú „ochutnávku“:

tarantula (Kambodža), maslo (USA), morča (Peru), pivo v raviolách (Texas), Pizza (Taliansko, Škótsko),  cheeseburger s vyprážanou zmrzlinou (Florida), žuvačky (Texas), všetko čo má nohy/plutvy (Čína) 🙂

Zdroj: TikTok

 

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Načítava sa...

0

Twenty One Pilots zverejnili novinku Shy Away aj informácie k novému albumu

DJI Air 2s – Najlepší dron vôbec?