in

Mužovi po 26 rokoch z hlavy odstránili zhrdzavenú čepeľ

Ako sa hovorí, nešťastie nechodí po horách, ale po ľuďoch. A zvlášť krutý a ojedinelý prípad zažil farmár Duorijie z rurálneho okresu Haiyan v čínskej provincii Qinghai.

V roku 1994 muža násilne prepadli a skončil s nožom zapichnutým v hlave. Zázrakom je, že to vôbec prežil. Ďalšou zvláštnosťou je, že so zhrdzavenou 10-centimetrovou čepeľou v mozgu žil ďalších 26 rokov. Aby toho ale nebolo málo, šťastím v nešťastí bolo aj to, že chirurgom sa podarilo tento predmet z jeho hlavy bezpečne odstrániť.  Len si, chudák, musel  “chvíľu“ počkať.

V dôsledku tohto zranenia stratil zrak v pravom oku, trpel chronickými bolesťami hlavy, nemohol zívať  ani sa schuti zasmiať. Okrem toho mal takmer úplnú paralýzu pravej hornej a dolnej končatiny.

Duorijie viackrát v minulosti vyhľadával lekársku pomoc. Bolo tomu tak aj v roku 2012, kedy bolesti hlavy boli už neznesiteľné. Nikto však nechcel vykonať tak riskantný zákrok, že by mu predmet z hlavy odstránil. Nedostačujúce bolo aj vybavenie nemocníc v tak chudobnom regióne. Nezostávalo mu teda nič iné, len naďalej užívať lieky od bolesti.

O tomto prípade sa však dozvedel tím lekárov, ktorí cestovali po tamojšej provincii. Vzhľadom na to, že sa mužove ťažkosti zhoršovali, zobrali ho do tisícky kilometrov vzdialenej nemocnice v meste Jinan. Tam mu mohli poskytnúť adekvátnu zdravotnú starostlivosť.

Rontgenove snímky ukázali, že čepeľ sa nachádzala v spodnej časti mužovej lebky, pritisnutá k očnému otvoru, pričom tlačila na jeho optický nerv. Zákrok bol samozrejme náročný, ale zároveň to bol jediný spôsob, ako starčekovi pomôcť. Za tie roky aj neurochirurgia zaznamenala pokroky, takže lekári si boli dostatočne istí, že šanca je veľká. Začiatkom apríla farmár podstúpil 2-hodinovú operáciu, kedy mu čepeľ z mozgu odstránili a počas druhého zákroku mu rany vyčistili.

Muž sa momentálne  zotavuje a nepríjemné symptómy ustúpili. Môže sám chodiť, normálne otvárať ústa, bolesť hlavy zmizla a zrak v pravom oku sa vrátil. 76-ročný farmár tak po desaťročiach dostal druhú šancu na pokojnejší život.

Zdroj: odditycentral.com

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Načítava sa...

0

Žena opustila manžela v reálnom živote pre románik v online hre

KVÍZ: Od 2. svetovej vojny ubehlo 75 rokov. Čo o nej (ne)viete?